Den pátý

04.06.2021

Dobrý den. Dnes jsem si vzal na sebe smoking, do kapsičky nažehlený kapesníček a u krku mám uvázaného motýlka. Boty se mi na slunku blyští jako psí... eeehm blyští se.

Grandhotel Pupp oplývá slavnou historií, výjimečnými hosty a nesrovnatelně luxusní architekturou. Gastronomické zážitky nejsou výjimkou. Kdo ho navštívil, bude ho mít vždy spjatý s místem Karlovy Vary a filmovým festivalem.

V hotelu bydlely slavné a významné osobnosti počínaje Johannem Wolfgangem von Goethe, Johannem Sebastianem Bachem nebo Richardem Wagnerem. Bydlela zde rakouská císařovna Marie Terezie, norský král Harald V., Franz Kafka, Karl Marx, Napoleon Bonaparte, Alfons Mucha, ale také slavní herci, jako jsou Michael Douglas, Denny DeVito, John Malkovich, John Travolta nebo Antonio Banderas.

Co byste řekli společnému obědu s Jaromírem Jágrem? Také toho jste tu mohli zastihnout! Není tajemstvím, že si v Puppu opravdu královsky pospával John Travolta, když si pro svůj pobyt vybral prezidentské apartmá. Mohl zde obdivovat nádherné štukované stropy nebo porcelánová kamna, která vyhřívala ložnici ještě na začátku 20. století. Samozřejmostí tohoto místa je výhled na luxusní Karlovy Vary.

V roce 1767 přišel pracovat do Karlových Varů k místnímu cukráři Mitterbachovi cukrář Jan Jiří Pop, který se později začal podepisovat pod jménem Johann Georg Pupp, rodák z Veltrus.

Dne 17. ledna 1775 se oženil s Mitterbachovou dcerou Františkou. Manželé dobře naložili s věnem. Franciska měla obchodního ducha a 1. března 1775 zakoupila od vdovy po starostovi Becherovi paní Anny Sabiny třetinu Českého sálu, o rok později, dne 30. ledna 1776, koupila od další vdovy Josefy Becherové druhou třetinu a konečně 27. ledna 1778 koupil Johann Georg Pupp poslední třetinu. Na Českém sálu vázly ještě nějaké dluhy, po jejich splacení se roku 1782 stal Český sál majetkem Puppů. Mezi stromy upravil podle přání hostů cesty a zvýšil počty laviček. Lipovému stromořadí se začalo říkat Puppovská alej, která se stala oblíbenou lázeňskou promenádou.

Postupem času dali manželé Puppovi vzniknout hotelu, jak ho již všichni známe pod názvem hotel Pupp. Během let 1896-1913 vídeňští architekti Fellner a Helmer přestavěli objekty na jeden velký komplex luxusních budov.

A ještě s jednou významnou a převratnou událostí se Pupp pojí:

Roku 1907 pobýval v hotelu anglický král Eduard VII. Před slavnostní večeří šel na procházku do lesa, kde si roztrhl kalhoty. Došel do nejbližšího krámku, kde si koupil nové. Ty ovšem předtím dlouho ležely v regálu. S pomačkanými kalhotami odešel na večeři. Zde si pánové a dámy všimli podivných čar vpředu i vzadu na nohavicích. Druhý den při snídani na počest krále, přišli karlovarští pánové s nažehlenými puky na svých kalhotách, aby nezaostali za posledním výkřikem anglické módy. A tak byly vynalezeny puky na kalhotách.

Gastronomie Puppu byla vždy vynikající. Hlavně i díky bohaté klientele, která sem jezdila. Takže humry, krevety, lososy, nebo filé Welington nebyl problém dostat. Tedy do té doby, než Pupp vzali pod svá křídla soudruzi.

Karlovy Vary, a to i jejich nejslavnější hotel Pupp, prožívaly už v 50. letech nejkritičtější éru své doby.

Tehdy byly zestátněny všechny lázeňské zdroje a sanatoria. Dávno pryč byla i exkluzivní zahraniční klientela z meziválečného období. Novému typu hosta se musely hotely a lázeňské domy přizpůsobit a jako houby po dešti rostly laciné jídelny a restaurace. Nevyhnul se tomu ani Pupp, který začal fungovat pod hlavičkou národního podniku Československé hotely. Po roce ale přišel i o svou tradiční značku, kdy byl přejmenován na Grandhotel Moskva.

V roce 1950 tak byla v provozu Lidová jídelna zařazená až do III. cenové skupiny, tedy "lidovka". Národní podnik zavedl příděl lístků i pro restaurace. U jídel pak nařídili přesné množství masa a tuků nutných pro přípravu - hosté pak platili ústřižky v příslušné hodnotě. Anebo si připlatili a mohli si tak své lístky uhájit.

No, díky bohu, že sláva a punc tohoto hotelu je zpět.

Já děkuji za pozornost a těším se na pondělí. Protože v pondělí se vydáme na Vysočinu. Ale nebojte, nebudeme objímat stromy, to dělají jiní.

Hezký víkend a v pondělí na slyšenou váš Radek Pálka