Den třetí

03.06.2021

Divoký rej masek, muzikantů, tanečníků a podmanivá vůně tradičních hlineckých zabíjačkových pochoutek okouzlí vaše smysly natolik, že slavnosti jara se pro vás stanou nejúžasnějším svátkem roku. Masopust ve východních Čechách je právem zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho strhující atmosféru si zamilujete. To je České Horácko.

Krásnou středu milí posluchači. Tak jsem opět tu. Se mnou Putování se šéfkuchařem a pochopitelně jako celý tento týden Východní Čechy. Tak odkud to vezmeme. Taaak třeba.....
Kouzlo tradičních řemesel, tradic a architektury prožijete ve Veselém Kopci, Svobodných Hamrech a Betlému.

Nebo nejstarší amatérská přehlídka na světě Loutkářská Chrudim podtrhuje staletou loutkářskou tradici a v Muzeu loutkářských kultur proniknete do tajů kočovného života východočeských loutkařů.

A co teprve dva rodáci, dva hudební velikáni, dvě města - Litomyšl a Polička. Nechte se vtáhnout do atmosféry tehdejší domácnosti Smetanových. Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli je unikátním stejně jako mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.Ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce najdete nejen rodnou světničku Bohuslava Martinů, ale také úchvatný výhled na celé město a okolí.

Šmankote, abych nezapomněl, nechte se okouzlit českým unikátem - celodřevěným mechanickým betlémem, který navazuje na tradici betlémářství na Hradecku. Třebechovický betlém vyráběl Josef Probošt ve spolupráci s Josefem Kapuciánem a Josefem Frimlem přes padesát let a obsahuje více než dva tisíce součástí - 351 figurek, z nichž se přes 200 pohybuje.

A nebo pojďme ve stopách nešťastné Viktorky, babičky a její milované Barunky, kněžny Hortensie a všech, kteří utváří krásu netradiční povídky Boženy Němcové. Nechme se unést regionem plným tradic, kouzelné přírody a seznamte se s tradicí broumovského soukenictví.

V romantických roubenkách v srdci Orlických hor již po staletí žije tradice vamberské krajky. Křížení a uvazování volných nití navinutých na dřevěných paličkách je precizní a jemná práce.

Nebo perla Českého Baroka Hospitál Kuks, a hned za ním Braunův betlém, a co třeba pevnost Josefov, nebo Ratibořice, Česká Skalice, Opočno, Nové město nad Metují, zámek Slatiňany, Hrubý Rohozec, Litomyšl, Hrubá skála, Trosky, Náchod, Dobruška a další a další.

To je u nás krásně co? Furt nějaká Jugoška, Itálie, Španělsko. Prd. Nikde není tak krásně, jako tady.

A jestlipak víte, kde narazíte na CHRÁM SV. MIKULÁŠE, KOSTEL SV. JAKUBA, PLAČÍCÍ ŽENU, VOJENSKÝ HŘBITOV, MARIÁNSKÝ SLOUP, nebo Boučkovo loutkové divadlo?

No, přeci v Ja, Jaro, no ano, v mém rodném městě Jaroměři.

Snad mi odpustíte, že jsem s vámi dnes jako šéfkuchař nevařil. Nešlo to. V tom našem regionu je tolik krásy, tolik bohatství, tolik památek, tolik historie, že na vaření a jídlo dnes nezbyl čas. Pokusím se zítra. Ale neslibuji. Hezký den a zítra na slyšenou se těší váš Radek Pálka.