Jan Horal

03.11.2018

Jan Horal,

Vzpomeňme dnes již sedmé výročí úmrtí pana Jana Horala († 3.11.2011).

Jan Horal - veterán druhé světové války, hrdina bojů o Dunquerke zemřel ve čtvrtek 3.11.2011 v Praze. Držiteli jednoho z nejvyšších britských vyznamenání Řádu britského impéria bylo osmaosmdesát let.

Po nacistické okupaci Čech a Moravy odešel v pouhých šestnácti letech do exilu. Do československé armády se přihlásil dobrovolně na Středním východě, když si přidal dva roky, aby mohl narukovat.

S11. Východním pěším praporem prodělal i první bojový křest.

V červenci 1943 byla jeho jednotka přesunuta do Velké Británie, kde byl Jan Horal zařazen do Československé samostatné obrněné brigády.

Při jejím nasazení u Dunquerke byl těžce zraněn. Když se vyléčil, vrátil se po válce do Československa, kde v Praze vystudoval strojní inženýrství.

Na komunistický puč v roce 1948 reagoval opět emigrací - tentokrát do Švédska. Zastával postupně různé manažerské posty ve Švédsku, Japonsku, USA, Velké Británii či Švýcarsku.

Po pádu železné opony se Jan Horal vrátil do Čech.

Horal, který v emigraci zbohatl podporoval finančně válečné veterány - tedy například i ty britské. Československým pak posílal v letech tuhého komunismu nedostatkové západní léky.

Britská královna Alžběta II. proto Jana Horala vyznamenala nejen za bojové zásluhy o svobodu Velké Británie, ale také za mnohaletou humanitární pomoc válečným veteránům.

Český ministr obrany povýšil Jana Horala do hodnosti plukovníka

Se jménem Jan Horal se kromě bohaté historie jeho působení ve 2. světové válce, humanitární pomoci v komunistickém Československu a úspěšného podnikání v zahraničí pojí také název společnosti Bohemia Properties a.s., kterou v České republice po návratu z emigrace vybudoval a která pod vedením jeho dětí provozuje několik hotelů v Praze a Českém Krumlově.

Čest jeho památce.

Radek Pálka

Šéfkuchařův deník