Máme tradice na Silvestra a Nový rok?

20.12.2018

Upřímně si z dětství na žádné extra tradice nepamatuji.

Asi jediné, co bylo tradicí /minimálně naší rodiny/, v době, kdy jsme byli u rodičů, tak to byl k obědu ovar. Většinou vařené vepřové koleno, hořčice, křen a chléb.

Večer k televizi se potom dělaly takové ty klasické jednohubky na rohlík a také chlebíčky.

Mamka vždy k silvestrovské večeři dělala Švej-ču-žou. Tedy tak se tomu říkalo.

S originál Švej-ču-žou, jaké známe dnes to nemělo příliš společného, ale bylo to dobré. Většinou ho dělala z vepřového, ale nebylo vyjimkou, že Švej-ču-žou připravovala z kuřecího, nebo do konce z nutrie, kterých jsme za minulého režimu měli dostatek.

Jestli se dobře pamatuji, tak to bylo maso několik dní naložené v kari, vejcích, škrobu, česneku a mamka tam dávala řádně čili. Takže to bylo patřičně pikantní a byla po tom žízeň.

Švej-ču-žou

Ingredience na 4 porce

  • 600 g libového vepřového z kýty nebo pečeně

  • 2 lžíce sojové omáčky

  • 2 žloutky

  • lžička cukru

  • lžička solamylu

  • lžička kari

  • 4 chilli papričky

  • 3 lžíce oleje

Maso nakrájíme přes vlákno na nudličky asi 4 cm dlouhé. Všechny přísady, kromě oleje smícháme v míse a promícháme s masem. Necháme v chladnu 24 hodin uležet. Před přípravou rozpálíme olej a směs na silném ohni za stálého míchání smažíme 6-8 minut.

Ze zkušenosti vím, že tradice jsou podobné i v jiných českých rodinách. Ovar, chlebíčky, jednohubky. Někde se připravuje sulc, nebo do konce aspik.

Snažil jsem se vypátrat něco málo z historie, ale oproti Vánocům nemá slavení posledního dne v roce příliš dlouhou historii a tradic je tedy o poznání méně.

Konec roku se před mnoha staletími vůbec neslavil. Křesťanský rok má totiž touto dobou už své oslavy za sebou, protože jeho nový rok začíná první adventní nedělí. Novodobý Silvestr se proto od toho historického v mnohém liší.

"Ten náš občanský Nový rok se v církvi nijak zvlášť neslavil. Naopak byl spojený historicky s oslavami saturnálií a s oslavami Nového roku ve starověkém pohanském Římě, tak se doporučovalo, aby věřící seděli doma a rozjímali, a ne aby běhali po divadlech a zúčastňovali se maškarních průvodů,"

Na Silvestra se na rozdíl od Štědrého dne nedržel půst. Později se na noční hodování připravovalo především maso.

"Silvestrovská noc, kdy se začalo konzumovat, tak tam byla čočka, která symbolizuje hojnost, nebo hrách. Potom se vařilo maso, především ovar a vepřová hlava. To bylo a je opravdu typické silvestrovské jídlo, z něhož nejdůležitější byla ouška a rypáček,".

V množství vařené čočky se meze nekladou. Čím více jí sníte, tím bohatší v novém roce budete. Naopak byste se měli vyhnout drůbeži. Naši vždy říkali, že na Nový rok se drůbež nesmí jíst, protože jinak vám uletí štěstí.

Stejně tak by se nemělo jíst nic co má nohy, co by uteklo. Takže drůbež ne a ani zajíc nebo králík, protože to by nám uteklo štěstí,". Úplně si nejsem jistý, jestli se do řady zvěře s nohami, co se nesmí jíst počítá i prase a kráva? Nikde jsem o tom zmínku neviděl. Ale pro jistotu, aby nám se štěstím neutekli bych vynechal i je.

Novoroční pověry a zvyky

Co se tento den udělá, bude mít vliv na celý následující rok příští. Však kdy by neznal úsloví: "Jak na Nový rok, tak po celý rok." Je tedy vhodné nehádat se a vyhnout se mrzutostem, aby tyto nepříjemnosti člověka nepronásledovaly po celý rok nadcházející.

  • Ten, kdo u sebe má na Nový rok dost peněz, nemusí se obávat nedostatku v roce následujícím.

  • Obléknete-li se na Nový rok do nového, pak budete po celý přicházející rok - "jako noví".

  • Za dobré znamení se považovalo, vstoupila-li do domu na Nový rok mladá dívka či dítě, avšak ne stará žena.

  • V některých oblastech u nás se na Vánoce pekla vánočka, ve které bylo zapečeno hrachové zrnko. Jedla se právě na Nový rok, a kdo ve svém kousku zrnko našel, ten měl štěstí v dalším roce zaručeno.

  • V tento den by se nemělo nic ze stavení vynášet, neboť by to pak v domě celý další rok chybělo.

  • Na Nový rok by se nemělo prát ani věšet prádlo, věstilo to hospodyni neštěstí a soužení po celý následující rok.

  • Na Nový rok se doporučuje pojídat čočka, ta totiž věští do následujícího roku peníze. Na Nový rok se na některých jídelních stolech objevoval prasečí rypáček jako symbol štěstí.

To, jaký následující rok bude, se usuzovalo i z toho, na který den v týdnu Nový rok připadl. Je-li v pondělí, pak podle pověr nás čeká krutá zima, vlhké jaro, povodně a boj s nemocemi. Nový rok připadající na úterý věští ještě krutější zimu, ale úrodný rok. Nový rok ve středu znamená příznivý nadcházející rok, ve kterém nebude nouze o dostatek vína, nebude se však dařit medu. Čtvrteční Nový rok věští mírnou zimu, větrné jaro, parné léto, pěkný podzim, hojnost ovoce i dostatečnou úrodu obilí. Novoroční den v pátek věští oční nemoci, hrozbu války a vysokou úmrtnost. Na sobotu připadající Nový rok předpovídá dle pověr hodně ovoce, ale málo obilí. Novoroční den v neděli znamená mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto.

Jedním z lidových zvyků, které se alespoň na vesnicích poměrně dlouho udržely, bylo chození chudých žen, tzv. ometaček po staveních, kde symbolicky ometaly plotnu, aby kamna v novém roce dobře hořela a přály obyvatelům do nového roku vše dobré, za což obdržely almužnu.

Oslavy Nového roku dnes

V některých rodinách je zvykem, že se celá rodina sejde u bohatého oběda. Na svátečním stole by neměla chybět čočka nebo polévka s drobnou krupicí, tzv. milionová - to proto, aby se člověka držely peníze i v následujícím roce. Před Novým rokem si lidé posílají blahopřejné novoročenky s přáním do nového roku.

Na některých novoročenkách se objevuje zkratka P.F. - pour feliciter - francouzská zkratka znamenající - "pro štěstí".

Novoroční magie a rituály

Kolem domu rozprašte sůl, odeženete tak zlé duchy. Ty můžete vyhnat také tím, že vylijete škopek vody z balkonu. Ale bacha, aby pod balkonem nestál nějaký soused :-)

O půlnoci obejděte dům v ruce s kufrem třikrát, zajistíte si tím, že Vaše cesty v následujícím roce budou bezpečné. Ještě klika, že každý Silvestr trávím v práci. Nedovedu si představit, že bych na silvestrovskou noc chodil 3x s kufrem kolem domu. Ono by se klidně mohlo stát, že bych už potom s tím kufrem nebyl vpuštěn zpět :-)

Příchod nového roku je také ideálním momentem pro rozloučení se se vším nepotřebným, co již v novém roce nechci zažívat a nemám potřebu nést si dále.

V klidu se posaďte napište, nakreslete nebo jinak zaznamenejte na kus papíru vše, co jste letos prožívali a chcete se s tím nějakým způsobem rozloučit. Pokud máte i nějaké předměty, které se k těmto událostem pojí, pak je můžete rovněž rituálně odložit, spálit, či vyhodit. Sepsané potom můžete spálit a rozdělat nový oheň, kterému odevzdáte svá přání pro rok následující.


Děkuji vám za přízeň a přeji hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2019.

Radek Pálka

Šéfkuchařův deník

www.sefkucharuvdenik.cz