Pravidla dobrého číšníka

29.04.2020

Tak už je to tady. Ještě 2 týdny a otevřeme zahrádky a necelý měsíc otevřeme restaurace, hotely, bistra, nebo rychlá občerstvení.

Mnozí se skutečně 2 měsíce flákali a nic nedělali a jak se říká, vypadli z tempa....

A tak aby si číšníci připomněli o čem ta jejich práce je a na co je třeba si dát pozor, vytvořil jsem takový malý návod, nebo řekněme manuál jak na to, na co se připravit a s čím počítat.

Zase vás čekají ty nekonečné dohady s kuchaři, vysvětlování že host tu změnu opravdu chce, že to, že má být burger bez slaniny není vaším výmyslem atd...

Nehledě na to, že sice budou hosté lační jít konečně do restaurace na dlabanec a točené pivo, ale pozor, čeká nás nová kategorie ,,KORONAVIRÁKŮ,, kteří budou prudit, žalovat, že ten nemá roušku, ten sedí moc blízko, ten si kýchnul atd... Nevěříte? Věřte. Jen si vemte, kolik udavačů denně volá na linky policie a udává kdo je bez roušky atd.... Na to se připravte. Bude to těžké!!!

Nicméně už jen tím, jakou pozornost věnujete svému zevnějšku, vystupování a čistotě své pracovní uniformy, vysíláte k hostovi jasný signál o tom, jaký vládne pořádek v kuchyni a zákulisí podniku. Neupravený člověk příliš důvěry nevzbudí, což přímo souvisí i s výší útraty a samozřejmě s výší spropitného. S příjemným a čistým člověkem je naopak prima se zdržet a potřeby zákazníka se tak neomezí pouze na nejnutnější najíst se a zmizet, ale klidně si rádi posedíte o trochu déle, byť s rouškou na ústech.

Pokud si host opravdu stěžuje, měl by profesionální číšník tuto situaci zvládnout bravurně. Vím, že to mnohdy není jednoduché a každý host je jiný. Ale právě bravurní vyřešení stížnosti z vás budou dělat mistry oboru.

K tomu je ale potřeba dobrá znalost celého postupu, zvládnutí situace a nastavení jasných kompetencí. Obvyklý model vypadá tak, že obsluha zavolá manažera, ten pak začne naoko hledat majitele a všichni společně doufají, že host mezitím odejde. To je samozřejmě špatně. Nezapomeňme, že žijeme v době internetu a je velmi jednoduché dát svoji stížnost na Google, Instagram, Facebook či Tripadvisor. A s tím se potom špatně pracuje. Je lepší stížnost vyřešit hned a s grácií. Neříkám, že host má vždycky pravdu. A pokud ji nemá, je rolí dobrého číšníka mu vše vysvětlit a převést hosta na svoji stranu.

Při řešení stížnosti nesmíme v prvé řadě dělat z hosta blbce. Měli bychom také vědět, proč si host stěžuje a zda je v naší kompetenci stížnost řešit. Host má nárok na to, být profesionálně obsloužen, dostat to, co si objednal, v odpovídající kvalitě, teplotě, množství a přiměřeném čase. Pokud tomu tak není, má právo na řádnou reklamaci, kterou řeší po prvním ochutnání nebo době, kdy měl být proveden servis. Reklamovat řízek, který jsme již snědli, jednoduše nelze.

Znám i druhý případ číšníků a tedy ten, že v momentě, kdy mu řeknete, že potřebujete prodat 20 steaků, můžete vzít jed na to, že neprodá ani jeden.

Jinými slovy, nabízejte, vychvalujte, ale nevnucujte. I v tomto případě platí, že méně znamená více...

8. Dělat z hosta hlupáka je cesta do pekla. Profesionální číšník jedná za všech okolností fér, ať už řeší jakoukoli situaci. Pokudmusí rozhodnout v zájmu hosta, neměl by nikdy nikoho ponižovat, a když to situace vyžaduje, měl by být diskrétní.

Myslím, že historky o tom, že kolega nepřišel do práce a on něco nestihl, nebo že kuchař nandal jídlo moc brzy a ono vystydlo a že dostal céres od šéfa, takže nemá náladu a že syn dostal pětku z výtvarné výchovy a tak se nemůže soustředit, nikoho nezajímají. Všichni jsme lidi a já zastávám názor, že pokud jsem něco posral, je lepší se k tomu přiznat, omluvit se a najít řešení. Ty omáčky okolo jsou zbytečné, dětinské a většinou to stejně nevyjde. Takže nedělejme z hostů hlupáky!!!

Takže se nebojte zeptat na dovolenou, celou mzdu ve smlouvě a hlavně na výplatní pásce. Řekněte si o procenta z prodeje, benefity, bonusy atd... Hlavně se nebát. Těch, kteří budou žádat, co jim náleží bude doufám většina a zaměstnavatelé budou nuceni své chování vůči zaměstnancům změnit. Hlavně nepolevit ze svých nároků.

Jedině tak zajistíte kvalitu celého týmu a spokojenost hostů. Je to jako s každou jinou profesí, pokud v ní máme být dobří a úspěšní, vyžaduje celoživotní vzdělávání.

Profesionální číšník rozhodně není člověk hledající každý měsíc novou práci v jiné restauraci.

Pracovat v obsluze je těžké a mohou to dělat pouze lidé, kteří rádi poskytují služby druhým. Nejlepším hodnocením restaurace je rezervační kniha a komentáře hostů - to deklaruje, že je zde vše tak, jak má být - skvělé jídlo, báječná obsluha a vysoký zájem hostů