Bude se kvůli Koronaviru propouštět?

29.03.2020

Aniž bych byl nějakým odborníkem na lidské zdroje, tak z logiky věci je mi jasné, že bude.

Nechci dělat žádnou osvětu, nebo stavět do role nějakého ombudsmana lidí z gastra. Myslím si však, že je dobré nalít si čistého vína a být na události příštích dnů připraveni. Nepsal bych tyto články, kdybychom měli dost informací, ať již obecných od Odborové organizace, nebo profesních od Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Ti by měli být první, kteří by nás - lidi z oboru měli informovat, povzbuzovat a radit. Ale oni mlčí. Teď se ukazuje síla /slabost/ této organizace. Bohužel.

Firmy mají existenční problémy a řeší, aby to vůbec ustály. Náklady 100%, příjmy 0. Tak jak tohle půjde ustát.

Všichni začneme hrabat na vlastním písečku a budou se řešit jen záležitosti existenční.

Strach o ztrátu zaměstnání, neschopnost platit své závazky, strach o zánik podniků a možná celých oborů, pokřivená ekonomika. To jsou ty hlavní obavy, které teď panují napříč Českou republikou. Oprávněně?

Ještě před dvěma/třemi týdny bychom se těmto obavám vysmáli. Práce byla spousta, lidí málo. Jediné co jsme řešili bylo, kam pojedeme v létě na dovolenou a kde strávíme Velikonoce.

Dnes zaměstnanci a podnikatelé říkají téměř totéž - chápeme mimořádná opatření vlády ve prospěch ochrany zdraví obyvatel, ale pro nás to bude znamenat konec podnikání. Především v pohostinství, ubytování, organizování akcí, cestování....

Konec cestování?

Zákaz vycestovat - něco, co v ČR ještě nebylo. Naprosto zásadní je tato situace pro cestovní kanceláře. Ty v tuto chvíli svým klientům vracejí peníze, nebo se snaží přerezervovat jejich poptávku na jiný termín. Ale na jaký jiný termín? Kdo ví, kdy se hranice otevřou? Sledujete situaci ve světě? To bude ještě hoooodně dlouho trvat.

Jde o zcela mimořádnou situaci, která nemá oporu v žádném ze zákonu. Jak si myslíte, že cestovní kanceláře vydrží platit svým zaměstnancům? Jak si myslíte, že cestovní kanceláře dlouho vydrží platit nájmy svých kanceláří? Cestovní kanceláře nemají příjmy. Mají jen výdaje za vrácené zálohy, za zaměstnance, energie, nájmy, pojistky...

Ti silní to ještě chvíli potáhnou. Ti slabší už to balí.

Konec restaurací?

Některé podniky si sice vymyslely způsob, jak alespoň částečně vydělávat, ať již rozvozem jídla, nebo prodejem přes okénko, ale to stačit nebude. Je jasné, že většina podniků v této situaci zkrachuje do měsíce.

Slibovaná pomoc státu v nedohlednu. Stát sice bude částečně přispívat na mzdy. Podnikatelé mohou odložit svá daňová přiznání, ale to nic neřeší. Bez finanční podpory to nedají. Ti šťastnější se domluví s majiteli budov na sníženém, nebo žádném nájmu a sníží si tak výdaje. Ale na jak dlouho?

Co mám možnost bavit se se svými kolegy, všichni postupovali identicky. Zrušili všechny externí pracovníky. Propustili zaměstnance ve zkušební době a neprodlužují dobu určitou.

Přesto všechno jim ještě zbývá až moc zaměstnanců. Všichni své omezené provozy staví na dvou až třech kuchařích. Ostatní jsou zatím doma. Jak dlouho?

Čas, kdy se začnou hromadně rozdávat výpovědi se již neměří na týdny a měsíce, ale na dny a hodiny.

Konec hotelů, penzionů a ubytovacích zařízení?

I v tomto oboru je to stejné. Hranice uzavřené. Lidé ani po vlasti nemohou cestovat a tedy ani se ubytovávat. Většina ubytovacích zařízení přišla o 100% příjmů.

Náklady zůstávají. Hotely podobně jako cestovní kanceláře generují jen výdaje. Vracejí zálohy na již objednané a nezrealizované akce. Vracejí zálohy na nezrealizovaná ubytování. Příjmy žádné. Lidé se neubytovávají, rezervace nechodí. Situace není jasná. nikdo neví, kdy se uvolní opatření vlády a nikdo neví, kdy se otevřou hranice, a nikdo neví, otevřou-li se, jestli lidé budou cestovat. Ať již z důvodu strachu, nebo prostě, že na to nebudou mít.

V hotelích jsou napříč zastoupeny všechny možné profese. Od recepčních, přes číšníky, kuchaře, skladníky, účetní, údržbáře, až po pokojské a v neposlední řadě obchodní oddělení.

Budou si moci hotely dovolit platit celý tento ansámbl, kdy budou několik měsíců zavřeni? Odpověď asi znáte....

Konec fitness center?

I na sportoviště došlo. Všichni jsou zavřeni. Kolik jednotlivá sport centra, bazény, tenisové haly, kurty, a jiní zaměstnávají lidí? Kolik trenérů je teď bez práce? Kolik nájmů musí všichni platit za prostory, kde podnikají? Jen kolik peněz měli z hromadných akcí - třeba ze škol?

Fitness centra měli mít teď žně. V tomto čase si měly vytvořit finanční polštář na letní měsíce, kdy se obecně chodí do fitka méně. Tento polštář však nemají. Spíš naopak se vydají z rezerv. Co bude dál? Myslíte si, že i fitka budou propouštět? Odpověď asi znáte....

A co konec svateb? A co autoškoly? A co třeba taxislužby? A co třeba zábavní parky, dětské kluby? A co třeba kamenné obchody s oblečením, obuví? Co třeba organizátoři kulturních akcí, divadla, kina, herci? A co třeba letecká doprava, autobusová doprava, lodní doprava, vlaky? A co třeba domácí potřeby, hobby markety ........ Myslíte, že se v těchto oborech nebude propouštět? Odpověď asi znáte....

Čeká nás rok plný změn. Všichni se budeme muset v něčem omezit. Nebude to lehké, ale taky ne nereálné. Všichni, kdo si udržíme práci, buďme za ni rádi.

Hlavu vzhůru. To dáme.